Tue Feb 27
4:00 PM
Keene St.
at Clark
Postponed from 2/25
Fri Mar 02
3:30 PM
Otterbein
vs. Babson
@ Port Charlotte, Fla. N. Charlotte Regional Park #9
Fri Mar 02
7:00 PM
MIT
at Trinity (Tex.)
Sat Mar 03
TBA
Springfield
at Westfield St.
Sat Mar 03
TBA
Springfield
at Westfield St.
Sat Mar 03
11:00 AM
Babson
at Heidelberg
Sat Mar 03
2:00 PM
MIT
at Trinity (Tex.)
Sat Mar 03
2:30 PM
Babson
vs. Otterbein
@ Punta Gorda, Fla. South County Regional Park
Sat Mar 03
2:30 PM
Penn St.-Abington
at Clark
Sat Mar 03
5:00 PM
MIT
at Trinity (Tex.)
No Event
No Event
Previous Next View Full Schedule

2018 NEWMAC Baseball Schedule

Date Away Home Status Links
 
February
Sat. 24 Elms 2 Clark 9 Final
Tue. 27 Keene St.   Clark   4:00 PM
  Postponed from 2/25
 
March
Fri. 2 Otterbein   Babson   3:30 PM
  N. Charlotte Regional Park #9 @ Port Charlotte, Fla.
  MIT   Trinity (Tex.)   7:00 PM
Sat. 3 Springfield   Westfield St.   TBA
  Springfield   Westfield St.   TBA
  Babson   Heidelberg   11:00 AM
  MIT   Trinity (Tex.)   2:00 PM
  Babson   Otterbein   2:30 PM
  South County Regional Park @ Punta Gorda, Fla.
  Penn St.-Abington   Clark   2:30 PM
  MIT   Trinity (Tex.)   5:00 PM
Sun. 4 Penn St.-Abington   Emerson   9:15 AM
  @ Florida Spring Break
  Baldwin Wallace   Babson   10:00 AM
  @ South Charlotte Regional Park; Port Charlotte, Fla.
  Nichols   Wheaton   11:00 AM
  @ Clark University
  MIT   Trinity (Tex.)   12:00 PM
  Western New Eng.   Springfield   1:00 PM
  Nichols   Wheaton   2:00 PM
  @ Clark University
  Aurora   WPI   2:30 PM
  RussMatt Invitational @ Auburndale, FL
  WPI   Aurora   5:00 PM
  RussMatt Invitational @ Auburndale, FL
  Wartburg   Clark   5:00 PM
Mon. 5 Coe   WPI   9:30 AM
  RussMatt Invitational @ Auburndale, FL
  WPI   Coe   12:00 PM
  RussMatt Invitational @ Auburndale, FL
  New Jersey City   Emerson   4:00 PM
  Lake Myrtle Sports Complex Field 5; 2 7-inning games @ Auburndale, Fla.
  Aurora   Clark   5:00 PM
  @ Auburndale, Fla.
  Emerson   New Jersey City   7:00 PM
  Lake Myrtle Sports Complex Field 5; 2 7-inning games @ Auburndale, Fla.
Tue. 6 Emerson   Muhlenberg   9:00 AM
  Muhlenberg   Emerson   12:00 PM
  Doubleheader @ Florida Spring Break
  MIT   Mass.-Boston   3:00 PM
Wed. 7 Rhode Island Col.   WPI   1:15 PM
  RussMatt Invitational @ Auburndale, FL
  St. Joseph's (L.I.)   Clark   3:00 PM
  @ RussMatt Central Florida Invitational (Winter Haven and Auburndale, FL)
  WPI   Rhode Island Col.   3:45 PM
  RussMatt Invitational @ Auburndale, FL
  St. Joseph's (L.I.)   Clark   6:00 PM
  @ RussMatt Central Florida Invitational (Winter Haven and Auburndale, FL)
Thu. 8 Emerson   Penn St. Brandywine   9:00 AM
  @ Auburndale, Fla.
  Penn St. Brandywine   Emerson   12:00 PM
  Doubleheader @ Florida Spring Break
  Mass. Maritime   Babson   3:30 PM
Fri. 9 Clark   Thomas More   9:00 AM
  @ Auburndale, Fla. - Lake Myrtle Main
  Thomas More   Clark   11:30 AM
  @ Auburndale, Fla. - Lake Myrtle Main
  Saint Joseph's (Me.)   Emerson   1:00 PM
  RussMatt Invitational @ Auburndale, FL
  Anna Maria   WPI   2:45 PM
  RussMatt Invitational @ Lake Myrtle Sports Complex Field #2, Auburndale, FL
  Emerson   Saint Joseph's (Me.)   4:00 PM
  RussMatt Invitational @ Auburndale, FL
  WPI   Anna Maria   5:15 PM
  RussMatt Invitational @ Lake Myrtle Sports Complex Field #2, Auburndale, FL
  Penn St.-Altoona   Wheaton   6:30 PM
  @ Lake Myrtle Park, Main Field
Sat. 10 Merchant Marine   Coast Guard   9:00 AM
  @ Gene Cusic Classic -- Ft. Myers, Fla.
  Saint Joseph's (Me.)   WPI   9:00 AM
  RussMatt Invitational @ Winter Haven, FL
  Western New Eng.   MIT   11:00 AM
  (New England Baseball Complex - Northborough, Mass. (Field 3)
  WPI   Saint Joseph's (Me.)   11:30 AM
  RussMatt Invitational @ Winter Haven, FL
  Coast Guard   Merchant Marine   12:00 PM
  @ Gene Cusic Classic -- Ft. Myers, Fla.
  Wheaton   Washington (Mo.)   3:00 PM
  @ RussMatt Invitational
Sun. 11 Wheaton   Beloit   TBA
  @ RussMatt Invitational / 7 innings
  Wheaton   Beloit   TBA
  @ RussMatt Invitational / 7 innings
  Springfield   Mass.-Dartmouth   9:15 AM
  Lake Myrtle #2 @ Auburndale, Fla.
  Mass.-Dartmouth   Springfield   12:00 PM
  Lake Myrtle #2 @ Auburndale, Fla.
  Baruch   Coast Guard   12:00 PM
  @ Gene Cusic Classic -- Ft. Myers, Fla.
Mon. 12 Salve Regina   Wheaton   9:00 AM
  @ RussMatt Invitational
  Stockton   Springfield   5:00 PM
  Lake Myrtle Park Field #4 @ Auburndale, Fla.
Tue. 13 Gallaudet   Coast Guard   9:00 AM
  @ Gene Cusic Classic -- Ft. Myers, Fla.
  Springfield   Gordon   10:00 AM
  Henley Field @ Lakeland, Fla.
  Rivier   Clark   3:00 PM
  Worcester St.   WPI   3:30 PM
Wed. 14 Wheaton   Oswego   TBA
  @ RussMatt Invitational
  Wilmington (Ohio)   Coast Guard   12:00 PM
  Florida Spring Trip @ Ft. Myers, Fla.
  Springfield   Eastern Conn. St.   1:30 PM
  Lake Myrtle Park Field #3 @ Auburndale, Fla. (Lake Myrtle Park)
  Brandeis   WPI   3:30 PM
Thu. 15 Edgewood   Coast Guard   9:00 AM
  @ Gene Cusic Classic -- Ft. Myers, Fla.
  Springfield   Cazenovia   9:45 AM
  Lake Myrtle Park Field #4 @ Auburndale, Fla.
  Wheaton   Rowan   2:45 PM
  @ Auburndale, FL
  Clark   Mass. Maritime   3:30 PM
Fri. 16 Wheaton   Webster   TBA
  @ RussMatt Invitational
  Farmingdale State   Springfield   9:00 AM
  Lake Myrtle Park Field #7 @ Auburndale, Fla.
  Springfield   Farmingdale State   12:00 PM
  Lake Myrtle Park Field #7 @ Auburndale, Fla.
  Ill. Wesleyan   Babson   1:30 PM
  Lake Myrtle Field #3 @ Auburndale, Fla.
Sat. 17 Rivier   Emerson   TBA
  Mass. Maritime   WPI   12:00 PM
  Bates   MIT   12:00 PM
  Brandeis   Clark   12:00 PM
  Wheaton   Farmingdale State   1:00 PM
  Lake Myrtle Park, Main Field @ Auburndale, Fla.
  Brandeis   Clark   2:00 PM
  Wheaton   Farmingdale State   3:00 PM
  Lake Myrtle Park, Main Field @ Auburndale, Fla.
  Bates   MIT   3:00 PM
  Mass. Maritime   WPI   3:00 PM
  New Paltz   Springfield   5:00 PM
  Lake Myrtle Main Field @ Auburndale, Fla.
  Hope   Babson   5:00 PM
  @ Orlando, Florida
  Hope   Babson   7:30 PM
  @ Orlando, Florida
Sun. 18 Benedictine (IL)   Babson   10:45 AM
  Lake Myrtle Field #1 @ Auburndale, Fla.
  Castleton   Coast Guard   11:00 AM
  Anna Maria   Clark   12:00 PM
  Anna Maria   Clark   3:00 PM
Mon. 19 Babson   New Paltz   10:00 AM
  Lake Myrtle Field #2 @ Auburndale, Fla.
Tue. 20 Bowdoin   Babson   10:00 AM
  @ Lake Myrtle Park Main field
  Nichols   WPI   3:30 PM
  Coast Guard   Mitchell   3:30 PM
  Emerson   Rhode Island Col.   3:30 PM
  Endicott   Wheaton   4:00 PM
Wed. 21 Babson   Wis.-Whitewater   10:00 AM
  @ Orlando, Fla.
  Eastern Conn. St.   Clark   3:30 PM
Thu. 22 Bridgewater St.   Wheaton   3:30 PM
  Fitchburg St.   Springfield   3:30 PM
  Gordon   WPI   3:30 PM
  Southern Me.   MIT   3:30 PM
  Coast Guard   Becker   4:00 PM
Fri. 23 Coast Guard   Johnson & Wales (RI)   3:00 PM
  Emerson   Mass. Maritime   3:30 PM
Sat. 24 Emerson *   Springfield   12:00 PM
  Babson *   Clark   12:00 PM
  Wheaton   Coast Guard   12:00 PM
  MIT *   WPI   12:00 PM
  Emerson *   Springfield   3:00 PM
  Wheaton   Coast Guard   3:00 PM
  MIT *   WPI   3:00 PM
  Babson *   Clark   3:00 PM
Sun. 25 Amherst   Wheaton   1:00 PM
  Saint Joseph's (Me.)   MIT   1:00 PM
Mon. 26 Plymouth St.   Babson   3:30 PM
  Albertus Magnus   Coast Guard   3:30 PM
Tue. 27 Babson *   WPI   3:30 PM
  Coast Guard *   Emerson   3:30 PM
  Wheaton *   Springfield   3:30 PM
  MIT *   Clark   3:30 PM
Wed. 28 MCLA   Springfield   3:30 PM
Thu. 29 MIT   Endicott   3:30 PM
  Curry   Babson   3:30 PM
  Clark   Nichols   3:30 PM
  Fitchburg St.   WPI   3:30 PM
  Springfield   Dean   3:30 PM
Fri. 30 Babson   Johnson & Wales (RI)   3:00 PM
  Suffolk   MIT   3:30 PM
  Emerson   Fisher   7:00 PM
Sat. 31 WPI *   Emerson   12:00 PM
  Springfield *   MIT   12:00 PM
  Clark   Wheaton   12:00 PM
  Coast Guard *   Babson   12:00 PM
  Coast Guard *   Babson   3:00 PM
  Clark   Wheaton   3:00 PM
  Springfield *   MIT   3:00 PM
  WPI *   Emerson   3:00 PM
 
April
Mon. 2 Castleton   Clark   3:30 PM
  MIT   Eastern Conn. St.   4:00 PM
Tue. 3 Coast Guard *   Emerson   3:30 PM
  Clark *   MIT   3:30 PM
  WPI *   Babson   3:30 PM
  Springfield *   Wheaton   3:30 PM
Wed. 4 Roger Williams   Babson   3:30 PM
  Coast Guard   Mass. Maritime   3:30 PM
  Becker   Springfield   4:00 PM
Thu. 5 Emerson   Gordon   3:30 PM
  Tufts   MIT   3:30 PM
Fri. 6 Clark *   WPI   3:30 PM
  MIT *   Emerson   3:30 PM
  Springfield *   Coast Guard   3:30 PM
  Wheaton *   Babson   3:30 PM
Sat. 7 Coast Guard *   Springfield   11:00 AM
  Babson *   Wheaton   12:00 PM
  Emerson *   MIT   12:00 PM
  WPI *   Clark   12:00 PM
  Coast Guard *   Springfield   2:00 PM
  WPI *   Clark   3:00 PM
  Babson *   Wheaton   3:00 PM
  Emerson *   MIT   3:00 PM
Sun. 8 Wheaton   Southern Me.   1:00 PM
Mon. 9 Babson   Mass.-Dartmouth   3:30 PM
  Coast Guard   Westfield St.   3:30 PM
Tue. 10 Clark   Emerson   3:30 PM
  Wheaton *   WPI   3:30 PM
  MIT *   Coast Guard   3:30 PM
  Springfield *   Babson   3:30 PM
Wed. 11 Clark   Fitchburg St.   3:30 PM
  Coast Guard   Wesleyan (Conn.)   4:00 PM
  Suffolk   Wheaton   4:00 PM
Thu. 12 Worcester St.   MIT   3:30 PM
  Springfield   Keene St.   3:30 PM
  Babson   Mass.-Boston   3:30 PM
  Emerson   Lasell   7:00 PM
Fri. 13 Clark *   Springfield   3:30 PM
  Coast Guard *   WPI   3:30 PM
  Emerson *   Wheaton   3:30 PM
  Babson *   MIT   3:30 PM
Sat. 14 MIT *   Babson   12:00 PM
  Springfield *   Clark   12:00 PM
  WPI *   Coast Guard   12:00 PM
  Wheaton *   Emerson   12:00 PM
  Springfield *   Clark   3:00 PM
  Wheaton *   Emerson   3:00 PM
  MIT *   Babson   3:00 PM
  WPI *   Coast Guard   3:00 PM
Sun. 15 Lesley   Emerson   12:00 PM
  Southern Me.   Wheaton   1:00 PM
Mon. 16 Suffolk   Babson   11:00 AM
  Elms   Springfield   3:30 PM
Tue. 17 Babson *   Springfield   3:30 PM
  Emerson   Clark   3:30 PM
  Coast Guard *   MIT   3:30 PM
  WPI *   Wheaton   3:30 PM
Wed. 18 Gordon   Emerson   TBA
  Springfield   Rhode Island Col.   3:30 PM
  MIT   Roger Williams   3:30 PM
  WPI   Johnson & Wales (RI)   4:30 PM
Thu. 19 Babson   Southern Me.   3:30 PM
  Emerson   Rivier   7:00 PM
Fri. 20 Wheaton *   MIT   3:30 PM
  Coast Guard   Clark   3:30 PM
  Emerson *   Babson   3:30 PM
  WPI *   Springfield   3:30 PM
Sat. 21 Springfield *   WPI   12:00 PM
  Babson *   Emerson   12:00 PM
  MIT *   Wheaton   12:00 PM
  Clark   Coast Guard   12:00 PM
  Springfield *   WPI   3:00 PM
  MIT *   Wheaton   3:00 PM
  Clark   Coast Guard   3:00 PM
  Babson *   Emerson   3:00 PM
Sun. 22 Colby   Emerson   12:00 PM
  Babson   Keene St.   1:00 PM
  Wheaton   Eastern Conn. St.   1:00 PM
Mon. 23 Clark   Keene St.   3:30 PM
Tue. 24 Mitchell   Coast Guard   3:30 PM
  Endicott   MIT   3:30 PM
  Wentworth   Babson   3:30 PM
  Wesleyan (Conn.)   Wheaton   4:00 PM
Wed. 25 Rhode Island Col.   Clark   3:30 PM
  WPI   Becker   4:00 PM
Thu. 26 Amherst   Springfield   3:30 PM
  Wheaton   Mitchell   4:00 PM
Fri. 27 Wheaton   Western New Eng.   4:00 PM
Sun. 29 Clark   Worcester St.   1:00 PM
  MIT   Southern Me.   1:00 PM
Mon. 30 Babson   Western New Eng.   3:30 PM
  Clark   Amherst   4:00 PM
 
May
Tue. 1 Mass.-Dartmouth   Wheaton   3:30 PM
  Babson   Salem St.   3:30 PM
  MIT   Wesleyan (Conn.)   4:00 PM
Thu. 3 Springfield   TBA   TBA
  NEWMAC Tournament %   MIT   TBA
  NEWMAC Tournament %   Coast Guard   3:30 PM
  WPI %   NEWMAC Tournament Quarterfinal   3:30 PM
  Babson %   TBA   3:30 PM
Fri. 4 Babson %   TBA   TBA
  NEWMAC Tournament %   MIT   TBA
  Springfield   TBA   TBA
  WPI %   NEWMAC Tournament Day #1   3:30 PM
Sat. 5 Springfield   TBA   TBA
  Babson %   TBA   TBA
  WPI %   NEWMAC Tournament Day #2   TBA
  NEWMAC Tournament %   MIT   TBA
Sun. 6 NEWMAC Tournament %   MIT   TBA
  Babson %   TBA   TBA
  Springfield   TBA   TBA
  WPI %   NEWMAC Tournament Day #3   11:00 AM
* Conference
% Post season