Sat Feb 25
12:00 PM
Elms
at Clark
Sun Feb 26
12:00 PM
Keene St.
at Clark
Fri Mar 03
8:00 PM
Babson
at Trinity (Tex.)
Sat Mar 04
12:00 PM
Rockford
vs. Coast Guard
@ Fort Myers, Fla. Gene Cusic Classic -- Ft. Myers, Fla. (Terry Park)
Sat Mar 04
1:00 PM
MIT
at Texas Lutheran
No Event
No Event
No Event
Previous Next View Full Schedule

2017 NEWMAC Baseball Schedule

Date Away Home Status Links
 
February
Sat. 18 Centre 23 Coast Guard 3 Final
  @ Perfect Game at Lakepoint -- Emerson, Ga.
  Centre 8 Coast Guard 2 Final
  @ Perfect Game at Lakepoint -- Emerson, Ga.
Sun. 19 Centre 8 Coast Guard 0 Final
  @ Perfect Game at Lakepoint -- Emerson, Ga.
Sat. 25 Elms   Clark   12:00 PM
Sun. 26 Keene St.   Clark   12:00 PM
 
March
Fri. 3 Babson   Trinity (Tex.)   8:00 PM
Sat. 4 Rockford   Coast Guard   12:00 PM
  Gene Cusic Classic -- Ft. Myers, Fla. (Terry Park) @ Fort Myers, Fla.
  MIT   Texas Lutheran   1:00 PM
  Babson   Trinity (Tex.)   2:00 PM
  Iowa Wesleyan   Clark   3:00 PM
  @ Auburndale, Fla.
  MIT   Texas Lutheran   3:00 PM
Sun. 5 SUNY Poly   Clark   9:15 AM
  @ Auburndale, Fla.
  WPI   Saint Joseph's (Me.)   10:00 AM
  RussMatt Invitational - Lake Myrtle Park Field #3 @ Auburndale, FL
  Nichols   Wheaton   11:00 AM
  @ Clark University
  Coast Guard   Merchant Marine   12:00 PM
  @ Gene Cusic Classic -- Ft. Myers, Fla. (Player Development Complex)
  SUNY Poly   Clark   12:15 PM
  @ Auburndale, Fla.
  Saint Joseph's (Me.)   WPI   12:30 PM
  RussMatt Invitational - Lake Myrtle Park Field #3 @ Auburndale, FL
  MIT   Texas Lutheran   1:00 PM
  Babson   Trinity (Tex.)   1:00 PM
  Nichols   Wheaton   2:00 PM
  @ Clark University
  Emerson   Iowa Wesleyan   2:45 PM
  Lake Myrtle Park #2 @ Auburndale, FL
  Coast Guard   Merchant Marine   3:00 PM
  @ Gene Cusic Classic -- Ft. Myers, Fla. (Player Development Complex)
Mon. 6 Coast Guard   Merchant Marine   9:00 AM
  @ Gene Cusic Classic -- Ft. Myers, Fla. (Player Development Complex)
  Clark   New England Col.   9:00 AM
  @ Winter Haven, Fla.
  Martin Luther   Emerson   12:00 PM
  Chain of Lakes #4 @ Orlando, Fla.
  WPI   Muskingum   2:30 PM
  RussMatt Invitational - Lake Myrtle Park Main Field @ Auburndale, MA
  Emerson   Martin Luther   3:00 PM
  Chain of Lakes #4 @ Orlando, Fla.
  Muskingum   WPI   5:30 PM
  RussMatt Invitational - Lake Myrtle Park Main Field @ Auburndale, FL
Tue. 7 Emerson   Cazenovia   9:00 AM
  Lake Myrtle Park #5 @ Orlando, Fla.
  Clark   Husson   10:30 AM
  @ Winter Haven, Fla.
  Emerson   Cazenovia   12:00 PM
  Lake Myrtle Park #5 @ Orlando, Fla.
  MIT   Mass.-Boston   3:00 PM
Wed. 8 New England Col.   WPI   11:00 AM
  RussMatt Invitational - Lake Myrtle Park Field #8 @ Auburndale, FL
  Coast Guard   Anna Maria   12:00 PM
  @ Gene Cusic Classic -- Ft. Myers, Fla. (Player Development Complex)
  New England Col.   WPI   1:30 PM
  RussMatt Invitational - Lake Myrtle Park Field #8 @ Auburndale, FL
Thu. 9 Clark   Wittenberg   12:30 PM
  @ Auburndale, Fla.
  Emerson   New England Col.   12:30 PM
  RussMatt Central Florida Invitational @ Lakeland, Fla. - Chain of Lakes Stadium
Fri. 10 Emerson   Wittenberg   9:00 AM
  Lake Myrtle Park #3 @ Orlando, Fla.
  Coast Guard   Swarthmore   9:00 AM
  @ Gene Cusic Classic -- Ft. Myers, Fla. (Player Development Complex)
  Husson   WPI   9:15 AM
  RussMatt Invitational - Lake Myrtle Park Field #6 @ Auburndale, FL
  WPI   Husson   11:30 AM
  RussMatt Invitational - Lake Myrtle Park Field #6 @ Auburndale, FL
  Swarthmore   Coast Guard   12:00 PM
  @ Gene Cusic Classic -- Ft. Myers, Fla. (Player Development Complex)
  Clark   Beloit   3:00 PM
  @ Auburndale, Fla.
  Wheaton   Rowan   4:00 PM
  Chain of Lakes Stadium @ RussMatt Invitational
  Clark   Beloit   6:00 PM
  @ Auburndale, Fla.
Sat. 11 Clark   Penn St.-Altoona   9:00 AM
  @ Auburndale, Fla.
  Ohio Northern   WPI   9:00 AM
  @ Winter Haven, Fla.
  Thiel   Coast Guard   9:00 AM
  @ Gene Cusic Classic -- Ft. Myers, Fla. (Player Development Complex)
  Wentworth   Emerson   9:30 AM
  RussMatt Central Florida Invitational @ Auburndale, Fla.- Sanford Sports Complex Field #A4
  WPI   Ohio Northern   11:30 AM
  @ Winter Haven, Fla.
  Southern Me.   MIT   12:00 PM
  Emerson   Wentworth   12:00 PM
  RussMatt Central Florida Invitational @ Auburndale, Fla. - Sanford Sports Complex Field #A4
  Webster   Wheaton   2:30 PM
  Lake Myrtle Park - Field 1 @ RussMatt Invitational
  Southern Me.   MIT   3:00 PM
Sun. 12 Wheaton   St. Scholastica   9:30 AM
  Lake Myrtle Park - Field 8 @ RussMatt Invitational
  Springfield   Lesley   9:30 AM
  RussMatt Central Florida Invitational @ Chain of Lakes Field #2
  Lesley   Springfield   1:30 PM
  RussMatt Central Florida Invitational @ Chain of Lakes Field #4
Mon. 13 Springfield   Olivet   9:00 AM
  RussMatt Central Florida Invitational @ Lake Myrtle Park Field #5
  Wheaton   Ramapo   12:30 PM
  Lake Myrtle Park - Field 5 @ RussMatt Invitational
Tue. 14 Springfield   Wm. Paterson   9:00 AM
  RussMatt Central Florida Invitational @ Henley Field
  Rivier   Clark   3:30 PM
Wed. 15 Roger Williams   Springfield   12:30 PM
  RussMatt Central Florida Invitational @ Lake Myrtle Park Field #8
  Wheaton   Washington (Mo.)   12:45 PM
  Lake Myrtle Park - Stadium @ RussMatt Invitational
  WPI   Brandeis   3:00 PM
Thu. 16 Springfield   Mass.-Dartmouth   9:00 AM
  2017 RussMat Central Florida Invitational @ Lake Myrtle Park Field #2
  Mass.-Boston   Wheaton   9:15 AM
  Lake Myrtle Park - Field 7 @ RussMatt Invitational
  Worcester St.   WPI   3:30 PM
  Mass. Maritime   Clark   3:30 PM
Fri. 17 Wheaton   Rutgers-Camden   9:00 AM
  Lake Myrtle Park - Field 3 @ RussMatt Invitational
  MIT   Stevens Institute   12:00 PM
  @ (Oglethorpe University, Atlanta, Ga.)
  Colby-Sawyer   Springfield   2:30 PM
  RussMatt Central Florida Invitational @ Lake Myrtle Park Field #6
  Johnson & Wales (RI)   Coast Guard   3:00 PM
  Babson   Ill. Wesleyan   4:00 PM
  Emerson   Eastern Nazarene   4:00 PM
  Colby-Sawyer   Springfield   5:30 PM
  RussMatt Central Florida Invitational @ Lake Myrtle Park Field #6
Sat. 18 Brandeis   Clark   12:00 PM
  Mass. Maritime   WPI   12:00 PM
  MIT   Oglethorpe   1:00 PM
  Bowdoin   Babson   1:30 PM
  @ Auburndale, Fla.
  Wheaton   St. Thomas (Minn.)   2:30 PM
  Lake Myrtle Park - Field 2 @ RussMatt Invitational
  Brandeis   Clark   2:30 PM
  Mass. Maritime   WPI   3:00 PM
  Babson   Bowdoin   4:00 PM
  @ Auburndale, Fla.
  Daniel Webster   Springfield   4:00 PM
  Lake Myrtle Park Main Field @ Auburndale, Fla.
  MIT   Oglethorpe   4:15 PM
  Wheaton   St. Thomas (Minn.)   4:45 PM
  Lake Myrtle Park - Field 2 @ RussMatt Invitational
Sun. 19 Castleton   Coast Guard   12:00 PM
  St. Michael's   Emerson   12:00 PM
  MIT   Oglethorpe   12:00 PM
  St. Michael's   Emerson   2:30 PM
  Castleton   Coast Guard   3:00 PM
  Worcester St.   Babson   3:15 PM
  @ Lake Myrtle 1 | Winter Haven, Fla.
Mon. 20 Babson   Clarkson   11:00 AM
  WPI   Gordon   3:30 PM
Tue. 21 Union (N.Y.)   Babson   10:00 AM
  Springfield   Fitchburg St.   3:00 PM
  Becker   Clark   3:30 PM
  Coast Guard   Mitchell   3:30 PM
  Nichols   WPI   3:30 PM
  Wheaton   Endicott   4:00 PM
Wed. 22 Babson   St. Thomas (Minn.)   11:00 AM
  @ Lake Myrtle #7
  Springfield   Western New Eng.   3:30 PM
Thu. 23 Emerson   Rhode Island Col.   3:30 PM
  Wheaton   Bridgewater St.   3:30 PM
  Suffolk   MIT   3:30 PM
  Fitchburg St.   Clark   3:30 PM
  Westfield St.   Springfield   3:30 PM
  Becker   Coast Guard   4:00 PM
Sat. 25 Wheaton   WPI   12:00 PM
  Babson   Springfield   12:00 PM
  MIT   Coast Guard   12:00 PM
  Emerson   Clark   12:00 PM
  Babson   Springfield   3:00 PM
  Wheaton   WPI   3:00 PM
  MIT   Coast Guard   3:00 PM
  Emerson   Clark   3:00 PM
Sun. 26 Rivier   Emerson   12:00 PM
  Anna Maria   Clark   12:00 PM
  Babson   Brandeis   12:00 PM
  Wheaton   Amherst   1:00 PM
  Anna Maria   Clark   2:30 PM
Mon. 27 MIT   Western New Eng.   3:30 PM
Tue. 28 Babson   Coast Guard   3:30 PM
  MIT   Springfield   3:30 PM
  Emerson   WPI   3:30 PM
  Wheaton   Clark   3:30 PM
Wed. 29 WPI   Fitchburg St.   3:30 PM
  Coast Guard   Albertus Magnus   3:30 PM
  Amherst   Springfield   3:30 PM
Thu. 30 Clark   Nichols   3:30 PM
  Wheaton   Salem St.   3:30 PM
  Plymouth St.   Babson   3:30 PM
  MIT   Endicott   3:30 PM
  Springfield   Dean   3:30 PM
Fri. 31 Johnson & Wales (RI)   Babson   3:00 PM
  Southern Vt.   Emerson   3:30 PM
 
April
Sat. 1 WPI   Babson   12:00 PM
  Coast Guard   Emerson   12:00 PM
  Springfield   Wheaton   12:00 PM
  Clark   MIT   12:00 PM
  Springfield   Wheaton   3:00 PM
  WPI   Babson   3:00 PM
  Coast Guard   Emerson   3:00 PM
  Clark   MIT   3:00 PM
Sun. 2 Southern Me.   Wheaton   1:00 PM
  Worcester St.   Clark   1:00 PM
  MIT   Saint Joseph's (Me.)   1:00 PM
Mon. 3 Eastern Conn. St.   MIT   3:30 PM
Tue. 4 Clark   Wheaton   3:30 PM
  WPI   Emerson   3:30 PM
  Springfield   MIT   3:30 PM
  Coast Guard   Babson   3:30 PM
Wed. 5 Coast Guard   Mass. Maritime   3:30 PM
  Emerson   Newbury College   3:30 PM
  Suffolk   Wheaton   3:30 PM
  Babson   Roger Williams   3:30 PM
  Southern Vt.   Springfield   3:30 PM
Thu. 6 MIT   Tufts   3:00 PM
  Curry   Babson   3:30 PM
Fri. 7 Coast Guard   Springfield   3:30 PM
  WPI   Clark   3:30 PM
  Emerson   MIT   3:30 PM
  Babson   Wheaton   3:30 PM
Sat. 8 Clark   WPI   12:00 PM
  Wheaton   Babson   12:00 PM
  MIT   Emerson   12:00 PM
  Springfield   Coast Guard   12:00 PM
  MIT   Emerson   3:00 PM
  Wheaton   Babson   3:00 PM
  Clark   WPI   3:00 PM
  Springfield   Coast Guard   3:30 PM
Sun. 9 Lesley   Emerson   12:00 PM
  Wheaton   Southern Me.   1:00 PM
  Clark   Worcester St.   1:00 PM
Mon. 10 Babson   Mass.-Dartmouth   3:30 PM
  Westfield St.   Coast Guard   3:30 PM
Tue. 11 Emerson   Springfield   3:30 PM
  Coast Guard   Wheaton   3:30 PM
  Babson   Clark   3:30 PM
  WPI   MIT   3:30 PM
Wed. 12 MIT   Worcester St.   3:30 PM
  Wesleyan (Conn.)   Coast Guard   4:00 PM
Thu. 13 Salve Regina   Wheaton   3:30 PM
  Keene St.   Springfield   3:30 PM
  Mass.-Boston   Babson   3:30 PM
  Emerson   Rivier   7:15 PM
Fri. 14 MIT   Babson   3:30 PM
  Wheaton   Emerson   3:30 PM
  WPI   Coast Guard   3:30 PM
  Springfield   Clark   3:30 PM
Sat. 15 Babson   MIT   11:30 AM
  Coast Guard   WPI   12:00 PM
  Clark   Springfield   12:00 PM
  Emerson   Wheaton   12:00 PM
  Babson   MIT   2:30 PM
  Coast Guard   WPI   3:00 PM
  Emerson   Wheaton   3:00 PM
  Clark   Springfield   3:00 PM
Mon. 17 Suffolk   Babson   11:00 AM
  Springfield   Elms   7:30 PM
Tue. 18 Clark   Babson   3:30 PM
  Wheaton   Coast Guard   3:30 PM
  MIT   WPI   3:30 PM
  Springfield   Emerson   3:30 PM
Wed. 19 Emerson   Gordon   3:30 PM
  Rhode Island Col.   Springfield   3:30 PM
  Roger Williams   MIT   3:30 PM
  Becker   WPI   3:30 PM
Thu. 20 Southern Me.   Babson   3:30 PM
  Emerson   Daniel Webster   3:30 PM
  Wheaton   Western New Eng.   4:00 PM
Fri. 21 Babson   Emerson   3:30 PM
  Springfield   WPI   3:30 PM
  MIT   Wheaton   3:30 PM
  Clark   Coast Guard   3:30 PM
Sat. 22 WPI   Springfield   12:00 PM
  Wheaton   MIT   12:00 PM
  Coast Guard   Clark   12:00 PM
  Emerson   Babson   12:00 PM
  Coast Guard   Clark   3:00 PM
  Emerson   Babson   3:00 PM
  WPI   Springfield   3:00 PM
  Wheaton   MIT   3:00 PM
Sun. 23 Babson   Keene St.   1:00 PM
Mon. 24 MCLA   Springfield   3:30 PM
  Clark   Keene St.   3:30 PM
Tue. 25 Mitchell   Coast Guard   TBA
  @ Dodd Stadium
  Endicott   MIT   3:30 PM
  Wheaton   Wesleyan (Conn.)   4:00 PM
Wed. 26 WPI   Johnson & Wales (RI)   3:30 PM
Thu. 27 Coast Guard   NEWMAC Tournament   TBA
  Springfield   TBA   TBA
  NEWMAC Championship
  Babson   NEWMAC Tournament Quarterfinals   3:30 PM
  WPI   NEWMAC Tournament Quarterfinals   3:30 PM
  Mass.-Boston   MIT   4:00 PM
Sat. 29 Springfield   TBA   TBA
  NEWMAC Championship
  Babson   NEWMAC Tournament Semifinals   TBA
  Best-of-3
  Babson   NEWMAC Tournament Semifinals   TBA
  Best-of-3
  Coast Guard   NEWMAC Tournament   TBA
  NEWMAC Tournament - First Round   MIT   12:00 PM
  WPI   NEWMAC Tournament Semifinal Game #1   12:00 PM
  WPI   NEWMAC Tournament Semifinal Game #2   3:00 PM
Sun. 30 Babson   NEWMAC Tournament Semifinals   TBA
  Best-of-3
  WPI   NEWMAC Tournament Semifinal Game #3   1:00 PM
  (If Necessary)
  NEWMAC Tournament - First Round   MIT   1:00 PM
 
May
Mon. 1 Western New Eng.   Babson   3:30 PM
Tue. 2 Salem St.   Babson   3:30 PM
  Wheaton   Mass.-Dartmouth   3:30 PM
  Wesleyan (Conn.)   MIT   4:00 PM
Wed. 3 Wheaton   Eastern Conn. St.   7:00 PM
Sat. 6 Springfield   TBA   TBA
  NEWMAC Championship
  Babson   NEWMAC Tournament Finals   TBA
  Best-of-3
  Coast Guard   NEWMAC Tournament   TBA
  NEWMAC Championship   MIT   TBA
  Babson   NEWMAC Tournament Finals   TBA
  Best-of-3
  WPI   NEWMAC Tournament Championship Game #1   12:00 PM
  WPI   NEWMAC Tournament Championship Game #2   3:00 PM
Sun. 7 Babson   NEWMAC Tournament Finals   TBA
  Best-of-3
  Coast Guard   NEWMAC Tournament   TBA
  NEWMAC Championship   MIT   TBA
  Springfield   TBA   TBA
  NEWMAC Championship
  WPI   NEWMAC Tournament Championship Game #3   1:00 PM
  (If Necessary)