Sat Feb 23
10am/6pm
at NEWMAC Championships - Day 3
Sat Feb 23
11:50 AM
Wellesley
vs. Smith
@ Vassar Seven Sisters Championship -- Poughkeepsie, N.Y.
Sat Feb 23
1:00 PM
Vassar
vs. Clark
@ Shrewsbury Club
Sat Feb 23
1:00 PM
Coast Guard
at New York U.
Sat Feb 23
1:30 PM
Bryn Mawr
vs. Mount Holyoke
@ Vassar College - Poughkeepsie, N.Y.
Sat Feb 23
4:20 PM
Mount Holyoke
vs. Wellesley
@ Vassar College - Poughkeepsie, N.Y.
Sun Feb 24
10am/6pm
at NEWMAC Championships - Day 4
Sun Feb 24
9:00 AM
Bryn Mawr
vs. Smith
@ Vassar College, Poughkeepsie, N.Y. Seven Sisters Championship
Sun Feb 24
10:30 AM
Mount Holyoke
at Vassar
Sun Feb 24
12:00 PM
Wellesley
vs. Bryn Mawr
@ Vassar Seven Sisters Championship -- Poughkeepsie, N.Y.
Sun Feb 24
1:00 PM
Plymouth St.
at Babson
Sun Feb 24
1:30 PM
Smith
vs. Mount Holyoke
@ Vassar College - Poughkeepsie, N.Y.
Sun Feb 24
1:30 PM
Endicott
at Emerson
Sun Feb 24
2:30 PM
Stonehill
at Babson
Sun Feb 24
3:00 PM
Wellesley
at Vassar
Seven Sisters Championship -- Poughkeepsie, N.Y.
Tue Feb 26
4:30 PM
Bates
at Wheaton
Tue Feb 26
7:00 PM
Coast Guard
at Bridgewater St.
Wed Feb 27
3:00 PM
MIT
at Lasell
Wed Feb 27
4:00 PM
Bates
at Babson
Wed Feb 27
4:00 PM
Wheaton
at Salve Regina
Wed Feb 27
4:00 PM
Keene St.
at MIT
Wed Feb 27
4:00 PM
Springfield
at Framingham St.
Wed Feb 27
6:00 PM
Rensselaer
at Coast Guard
Wed Feb 27
6:00 PM
Clark
at Skidmore
Wed Feb 27
6:00 PM
Emerson
at Wentworth
Thu Feb 28
TBA
Framingham St.
vs. Emerson
@ Danvers, Mass.
Thu Feb 28
3:00 PM
Emerson
at Lasell
NOTE: New Date & Time
Thu Feb 28
4:00 PM
Eastern Conn. St.
at Springfield
Thu Feb 28
6:00 PM
Western New Eng.
at Smith
Fri Mar 01
TBA
TBA
at MIT
Fri Mar 01
TBA
MIT
at NCAA First Round
(NCAA Tournament - First Round)
Fri Mar 01
10:00 AM
Chicago
vs. MIT
@ ITA Division III National Women's Team Indoor Championship (Ensworth School - Nashville, Tenn.)
Fri Mar 01
8:00 PM
Babson
at Trinity (Tex.)
Sat Mar 02
TBA
MIT
vs. ITA Division III National Women's Team Indoor Championship
@ (Ensworth School - Nashville, Tenn.)
Sat Mar 02
TBA
Birmingham Southern
at Clark
Sat Mar 02
11:00 AM
Clark
vs. Elms
@ Fort Myers, Fla.(Century Link Sports Complex Field #1) CenturyLink 1
Sat Mar 02
12:00 PM
Wheaton
vs. Western New Eng.
@ at Clark University
Sat Mar 02
12:00 PM
Westfield St.
at Springfield
Sat Mar 02
12:00 PM
Mount Holyoke
at Bates
Sat Mar 02
12:00 PM
Bridgewater St.
at Mount Holyoke
Sat Mar 02
12:00 PM
Eastern Conn. St.
at Smith
Sat Mar 02
12:00 PM
Wellesley
at Framingham St.
Sat Mar 02
1:00 PM
Clark
vs. Elms
@ Fort Myers, Fla.(Century Link Sports Complex Field #1) CenturyLink 1
Sat Mar 02
1:00 PM
Stevens
at Springfield
Sat Mar 02
1:00 PM
Babson
at Union (N.Y.)
Sat Mar 02
1:00 PM
Coast Guard
at Johnson & Wales (RI)
Sat Mar 02
1:00 PM
Holy Cross
at Babson
Boston Sports Club | Needham, Mass.
Sat Mar 02
1:00 PM
Boston U.
at MIT
Sat Mar 02
2:00 PM
Babson
at Skidmore
Sat Mar 02
3:00 PM
MIT
at Rensselaer
Sat Mar 02
3:00 PM
Wheaton
at Johnson & Wales (RI)
Sat Mar 02
3:00 PM
Westfield St.
at Springfield
Sat Mar 02
3:00 PM
Clark
vs. Grove City
@ Auburndale, Fla. (Lake Myrtle Park Main Field)
Sat Mar 02
3:00 PM
Wheaton
at Endicott
Sat Mar 02
3:00 PM
Wheaton
at Bates
Sat Mar 02
3:30 PM
Coast Guard
at McDaniel
Sat Mar 02
5:00 PM
Clark
vs. Grove City
@ Auburndale, Fla. (Lake Myrtle Park Main Field)
Sat Mar 02
8:00 PM
Babson
at Trinity (Tex.)
Sun Mar 03
TBA
King's (Pa.)
at Emerson
Sun Mar 03
TBA
MIT
vs. ITA Division III National Women's Team Indoor Championship
@ (Ensworth School - Nashville, Tenn.)
Sun Mar 03
9:00 AM
Drew
vs. Clark
@ Naples, Fla. (North Collier Regional Park Field #1)
Sun Mar 03
9:00 AM
Clark
vs. Neumann
@ Auburndale, Fla. (Lake Myrtle Park Field #2)
Sun Mar 03
9:45 AM
Penn State-Fayette
vs. WPI
@ Auburndale, FL RussMatt Invitational
Sun Mar 03
10:00 AM
Simmons
vs. WPI
@ Plant City, FL Sunkissed Games
Sun Mar 03
12:00 PM
Babson
at Trinity (Tex.)
Sun Mar 03
12:00 PM
Nichols
vs. Wheaton
@ Worcester, Mass.
Sun Mar 03
12:00 PM
Colby-Sawyer
at Springfield
Sun Mar 03
12:15 PM
WPI
vs. Bluffton
@ Plant City, FL I RLC 3 Sunkissed Games
Sun Mar 03
12:15 PM
WPI
vs. Penn State-Fayette
@ Auburndale, FL RussMatt Invitational
Sun Mar 03
1:00 PM
Clark
vs. Kenyon
@ Naples, Fla. (North Collier Regional Park Field #1)
Sun Mar 03
1:00 PM
Bowdoin
at Wheaton
Sun Mar 03
1:30 PM
King's (Pa.)
at Emerson
Sun Mar 03
3:00 PM
Colby-Sawyer
at Springfield
Mon Mar 04
TBA
DeSales
at Emerson
Mon Mar 04
9:00 AM
Albion
vs. Clark
@ North Collier Regional Park (Field #2); Naples, Fla.
Mon Mar 04
10:30 AM
Waynesburg
vs. WPI
@ Auburndale, FL RussMatt Invitational
Mon Mar 04
11:00 AM
Drew
vs. Clark
@ Naples, Fla. (North Collier Regional Park Field #2)
Mon Mar 04
12:15 PM
Illinois Col.
vs. WPI
@ Plant City, FL Sunkissed Games
Mon Mar 04
12:15 PM
Emerson
vs. Saint Joseph's (Me.)
@ Plant City, FL Sunkissed Games
Mon Mar 04
1:00 PM
WPI
vs. Waynesburg
@ Auburndale, FL RussMatt Invitational
Mon Mar 04
2:30 PM
Saint Benedict
vs. Emerson
@ Plant City, Fla. Sunkissed Games
Mon Mar 04
3:00 PM
DeSales
at Emerson
Mon Mar 04
4:45 PM
WPI
vs. Saint Benedict
@ Plant City, FL Sunkissed Games
Mon Mar 04
9:30 PM
Emerson
at Whittier
Tue Mar 05
TBA
Alvernia
at Emerson
Tue Mar 05
TBA
Clark
vs. Trine
@ Orlando, Fla.
Tue Mar 05
TBA
Otterbein
at Emerson
Tue Mar 05
TBA
Fontbonne
vs. Emerson
@ Auburndale, Fla.
Tue Mar 05
9:00 AM
Clark
vs. Penn St.-Altoona
@ Naples, Fla. (North Collier Regional Park Field #2) Gene Cusic Collegiate Classic
Tue Mar 05
9:00 AM
Penn St.-Altoona
vs. Clark
@ Auburndale, Fla. (Lake Myrtle Park, Field #1) RussMatt Central Florida Invitational
Tue Mar 05
11:00 AM
Randolph
vs. WPI
@ Plant City, FL Sunkissed Games
Tue Mar 05
11:00 AM
Albion
vs. Clark
@ North Collier Regional Park (Field #2); Naples, Fla.
Tue Mar 05
1:15 PM
St. John Fisher
at Emerson
Sunkissed Games
Tue Mar 05
1:15 PM
WPI
vs. Penn St.-Behrend
@ Plant City, FL Sunkissed Games
Tue Mar 05
3:00 PM
MIT
at Mass.-Boston
Tue Mar 05
3:30 PM
Hood
vs. Emerson
@ Florida
Tue Mar 05
4:00 PM
Wellesley
at Mass.-Dartmouth
Tue Mar 05
4:30 PM
Coast Guard
at Connecticut Col.
Tue Mar 05
5:00 PM
Mount Holyoke
at Westfield St.
Tue Mar 05
7:00 PM
Springfield
at Rochester Inst.
Wed Mar 06
TBA
Oneonta
at Emerson
Wed Mar 06
TBA
Oneonta St.
at Emerson
Wed Mar 06
10:00 AM
Wentworth
vs. WPI
@ Auburndale, FL RussMatt Invitational
Wed Mar 06
11:00 AM
Clark
vs. Elms
@ Fort Myers, Fla.(Century Link Sports Complex Field #1) CenturyLink 1
Wed Mar 06
12:30 PM
WPI
vs. Wentworth
@ Auburndale, FL RussMatt Invitational
Wed Mar 06
1:00 PM
Kenyon
vs. Clark
@ Fort Myers, Fla.(Century Link Sports Complex Field #1)
Wed Mar 06
3:30 PM
Coast Guard
at Dean
Wed Mar 06
4:00 PM
Colby-Sawyer
at MIT
Wed Mar 06
4:30 PM
Springfield
at Amherst
Wed Mar 06
5:00 PM
Tufts
at MIT
Wed Mar 06
5:00 PM
Bates
at Babson
Wed Mar 06
6:00 PM
Coast Guard
at Wesleyan (Conn.)
Thu Mar 07
10:00 AM
Clark
vs. DeSales
@ Clearwater, Fla.
Thu Mar 07
11:00 AM
Emerson
vs. Illinois Col.
@ Sunkissed Games
Thu Mar 07
1:15 PM
Saint Joseph's (Me.)
vs. WPI
@ Plant City, FL Sunkissed Games
Thu Mar 07
6:00 PM
Emerson
vs. Gwynedd Mercy
@ Whittier College
Thu Mar 07
3:30 PM
Muskingum
at Emerson
Sunkissed Games
Thu Mar 07
3:30 PM
WPI
vs. Ohio Northern
@ Plant City, FL
Thu Mar 07
4:00 PM
MIT
at Curry
Thu Mar 07
4:00 PM
Eastern Conn. St.
at Wellesley
Thu Mar 07
6:00 PM
Mass. Maritime
at Eastern Conn. St.
Note date change from March 12
Thu Mar 07
7:00 PM
Lasell
at Wheaton
Fri Mar 08
9:00 AM
Mitchell
vs. Clark
@ Auburndale, Fla. (Lake Myrtle Park Field #1)
Fri Mar 08
9:15 AM
Martin Luther
vs. WPI
@ Auburndale, FL RussMatt Invitational
Fri Mar 08
10:00 AM
Emerson
vs. Heidelberg
@ Plant City, Fla. | RLC 2 Sunkissed Games
Fri Mar 08
11:45 AM
WPI
vs. Martin Luther
@ Auburndale, FL RussMatt Invitational
Fri Mar 08
12:15 PM
Heidelberg
vs. WPI
@ Plant City, FL Sunkissed Games
Fri Mar 08
12:15 PM
Penn St.-Behrend
vs. Emerson
@ Melbourne, FL
Fri Mar 08
12:45 PM
Clark
vs. Suffolk
@ Auburndale, Fla. (Lake Myrtle Park, Field #1)
Fri Mar 08
2:30 PM
WPI
vs. Muskingum
@ Plant City, FL Sunkissed Games
Fri Mar 08
4:00 PM
Mass.-Dartmouth
at Wheaton
Fri Mar 08
5:00 PM
MIT
vs. Nichols
@ (Trinity College - Hartford, Conn.)
Fri Mar 08
6:00 PM
Webster
vs. Wheaton
@ RussMatt Invitational - Chain of Lakes
Sat Mar 09
TBA
Wellesley
vs. TCNJ
@ NYU NYU -- New York, N.Y.
Sat Mar 09
9:00 AM
Coast Guard
vs. Merchant Marine
@ Gene Cusic Classic, Ft. Myers, Fla. --Terry Park 1
Sat Mar 09
9:15 AM
Penn St.-Abington
vs. Clark
@ Kissimmee, Fla. (Osceola Heritage Park. Field #2)
Sat Mar 09
9:30 AM
Wheaton
vs. Wheaton (Ill.)
@ @Leesburg, Fla. The Spring Games
Sat Mar 09
10:00 AM
St. John Fisher
vs. WPI
@ Plant City, FL Sunkissed Games
Sat Mar 09
10:00 AM
Husson
vs. WPI
@ Auburndale, FL RussMatt Invitational
Sat Mar 09
10:00 AM
MIT
vs. Nichols
@ (Trinity College - Hartford, Conn.)
Sat Mar 09
11:00 AM
Maine Maritime
at Mass. Maritime
Sat Mar 09
12:00 PM
Coast Guard
vs. New England Col.
@ Tierney Field - US Lacrosse Complex - Sparks, Md.
Sat Mar 09
12:00 PM
St. John Fisher
vs. Clark
@ Clearwater, Fla.
Sat Mar 09
12:00 PM
Western New Eng.
at Springfield
Sat Mar 09
12:00 PM
Coast Guard
vs. Merchant Marine
@ Gene Cusic Classic, Ft. Myers, Fla. --Terry Park 1
Sat Mar 09
12:00 PM
MIT
at Brandeis
Sat Mar 09
12:00 PM
Tufts
at Wellesley
Sat Mar 09
12:15 PM
WPI
vs. Ohio Northern
@ Plant City, FL
Sat Mar 09
12:30 PM
WPI
vs. Husson
@ Auburndale, FL RussMatt Invitational
Sat Mar 09
1:00 PM
U. of New England
at MIT
Sat Mar 09
1:00 PM
Springfield
at Union (N.Y.)
Sat Mar 09
1:00 PM
Southern Me.
vs. MIT
@ (Trinity College - Hartford, Conn.)
Sat Mar 09
1:00 PM
Endicott
at Babson
Sat Mar 09
1:45 PM
Wheaton
vs. Wm. Paterson
@ RussMatt Invitational - Lake Myrtle #8
Sat Mar 09
2:00 PM
Babson
at Rensselaer
Sat Mar 09
3:00 PM
MIT
at Roger Williams
Sat Mar 09
4:00 PM
Colby-Sawyer
at Babson
Sat Mar 09
4:15 PM
Catholic
vs. Wheaton
@ Leesburg, Fla. The Spring Games
Sat Mar 09
5:00 PM
Randolph-Macon
vs. Coast Guard
@ Sparks, Md. at US Lacrosse Headquarters
Sun Mar 10
TBA
Wellesley
at New York U.
Sun Mar 10
9:00 AM
Mass.-Boston
vs. Wheaton
@ RussMatt Invitational - Lake Myrtle #1
Sun Mar 10
9:30 AM
Coast Guard
vs. Westfield St.
@ Hancock Recreational Complex- Field 2
Sun Mar 10
11:45 AM
Carroll (Wis.)
vs. Coast Guard
@ Hancock Recreational Complex
Sun Mar 10
12:00 PM
Finlandia
vs. Coast Guard
@ Gene Cusic Classic, Ft. Myers, Fla. -- PDC Field 2
Sun Mar 10
1:00 PM
Springfield
at Middlebury
Sun Mar 10
2:00 PM
Gordon
vs. Smith
@ Clermont, Fla.
Sun Mar 10
2:30 PM
Wheaton
vs. Mt. St. Vincent
@ Spring Break
Sun Mar 10
2:30 PM
Trinity (Conn.)
at Babson
Sun Mar 10
3:00 PM
Finlandia
vs. Coast Guard
@ Gene Cusic Classic, Ft. Myers, Fla. -- PDC Field 2
Sun Mar 10
4:00 PM
MIT
at Trinity (Conn.)
Sun Mar 10
4:15 PM
Smith
vs. Ursinus
@ Clermont, Fla. - Hancock Recreational Complex
Sun Mar 10
4:45 PM
Carnegie Mellon
vs. Wheaton
@ Spring Break
Sun Mar 10
6:00 PM
Western Conn. St.
vs. Mount Holyoke
@ Clearwater, FL
Mon Mar 11
TBA
Wheaton
at Fullerton Col.
Mon Mar 11
TBA
Wheaton
at Fullerton Col.
Mon Mar 11
9:00 AM
Bridgewater St.
vs. Coast Guard
@ Clermont, Fla. The Spring Games
Mon Mar 11
11:15 AM
Coast Guard
vs. Becker
@ Hancock Recreational Complex
Mon Mar 11
11:30 AM
Smith
vs. Franklin & Marshall
@ Clermont, Fla.
Mon Mar 11
12:30 PM
Wash. & Jeff.
vs. Wheaton
@ RussMatt Invitational - Lake Myrtle #8
Mon Mar 11
1:45 PM
Smith
vs. Becker
@ @ Clermont, Fla. - Hancock Park Field 5
Mon Mar 11
7:30 PM
Fredonia
vs. Smith
@ Englewood, FLA
Tue Mar 12
TBA
Wheaton
vs. Northern Colo.
@ California
Tue Mar 12
TBA
Mount Holyoke
vs. Scranton
@ Orlando, Fla.
Tue Mar 12
9:00 AM
Coast Guard
vs. Webster
@ Kissimmee, FL - Osceola Softball Complex #1
Tue Mar 12
9:00 AM
Lakeland
vs. Coast Guard
@ Gene Cusic Classic, Ft. Myers, Fla. --Terry Park 1
Tue Mar 12
11:15 AM
Ohio Wesleyan
vs. Coast Guard
@ Osceola Softball Complex
Tue Mar 12
11:15 AM
Northwestern (Minn.)
vs. Smith
@ Clermont, Fla.
Tue Mar 12
11:45 AM
Mass.-Boston
vs. Wheaton
@ PFX Spring Games -- Kissimmee, Fla. -- Fortune Road Complex Field 2
Tue Mar 12
3:00 PM
Wheaton
vs. Rochester (N.Y.)
@ California
Tue Mar 12
1:00 PM
Coast Guard
at Washington College
Tue Mar 12
1:30 PM
Pitt.-Greensburg
vs. Smith
@ Clermont, Fla.
Tue Mar 12
2:00 PM
Wheaton
vs. Plymouth St.
@ Kissimmee, Fla. Fortune Field #2
Tue Mar 12
6:00 PM
Nichols
at Emerson
Wed Mar 13
9:00 AM
Lasell
vs. Coast Guard
@ Gene Cusic Classic, Ft. Myers, Fla. -- Terry Park 1
Wed Mar 13
9:30 AM
Wheaton
vs. Pitt.-Greensburg
@ RussMatt Invitational - Lake Myrtle Main
Wed Mar 13
12:15 PM
Wheaton
at Salve Regina
Wed Mar 13
2:30 PM
Swarthmore
vs. Wheaton
@ Lakeland, FL
Wed Mar 13
3:00 PM
MIT
at Salem St.
Wed Mar 13
3:30 PM
Clark
at Mass. Maritime
Wed Mar 13
4:00 PM
Clark
at Wesleyan (Conn.)
Wed Mar 13
4:00 PM
MIT
at Endicott
Wed Mar 13
5:00 PM
Bowdoin
at Babson
Wed Mar 13
5:00 PM
Wentworth
at MIT
Wed Mar 13
6:00 PM
Wellesley
at Wentworth
Wed Mar 13
6:00 PM
Wheaton
at Framingham St.
Wed Mar 13
6:00 PM
Springfield
at Trinity (Conn.)
Thu Mar 14
9:00 AM
Coast Guard
vs. Scranton
@ Hancock Recreational Complex, Field 3 - Clermont, Fla.
Thu Mar 14
9:00 AM
Alfred St.
vs. Coast Guard
@ Ft. Myers, FL - PDC 5
Thu Mar 14
9:00 AM
Morrisville St.
vs. Mount Holyoke
@ Clearwater, FL
Thu Mar 14
10:00 AM
Wheaton
vs. Eastern Conn. St.
@ Winter Haven, Fla. (Diamondplex #3)
Thu Mar 14
10:00 AM
Wheaton
vs. St. Scholastica
@ RussMatt Invitational - Lake Myrtle #5
Thu Mar 14
11:15 AM
Ursinus
vs. Coast Guard
@ Clermont, Fla. - Hancock Recreational Complex
Thu Mar 14
11:30 AM
Smith
vs. Wesleyan (Conn.)
@ Clermont, Fla. Hancock Recreational Complex / Field 5
Thu Mar 14
12:15 PM
Wooster
vs. Wheaton
@ Winter Haven, Fla.
Thu Mar 14
1:45 PM
Smith
vs. Bowdoin
@ Hancock Recreational Complex - Field 5
Thu Mar 14
6:00 PM
Wheaton
at Occidental
6:00 PM EST
Thu Mar 14
3:30 PM
Brandeis
at WPI
Thu Mar 14
3:30 PM
Rivier
at Emerson
Game Played at Saint John's Prep High School (Danvers, Mass.)
Thu Mar 14
7:00 PM
Emerson
at Johnson & Wales (RI)
Thu Mar 14
7:00 PM
Norwich
at Mass. Maritime
Thu Mar 14
7:00 PM
Wheaton
vs. Haverford
@ California
Thu Mar 14
7:30 PM
Smith
vs. Fitchburg St.
@ @ Port Charlotte, Fla.
Fri Mar 15
9:00 AM
Coast Guard
vs. Concordia Chicago
@ Hancock Recreational Complex
Fri Mar 15
11:15 AM
Coast Guard
vs. Fredonia
@ Clermont, Fla.
Fri Mar 15
11:30 AM
Smith
vs. Simpson
@ Clermont, Fla.
Fri Mar 15
12:00 PM
Babson
vs. Ohio Wesleyan
@ Port Charlotte, Fla. Snowbird Classic | N. Charlotte Reg. Park #9
Fri Mar 15
1:30 PM
Smith
vs. Benedictine (Ill.)
@ Clermont, Fla.
Fri Mar 15
3:00 PM
Simmons
at Emerson
Fri Mar 15
3:30 PM
New England Col.
at WPI
Fri Mar 15
4:30 PM
Wheaton
vs. Ill. Wesleyan
@ RussMatt Invitational - Lake Myrtle #6
Fri Mar 15
5:00 PM
Simmons
at Emerson
Sat Mar 16
TBA
Mass.-Boston
at Emerson
Sat Mar 16
11:00 AM
Babson
at TCNJ
Sat Mar 16
12:00 PM
Brandeis
at Clark
Sat Mar 16
12:00 PM
Emerson
at Saint Joseph's (Me.)
Sat Mar 16
12:00 PM
Wheaton
at Wentworth
Sat Mar 16
12:00 PM
Brandeis
at Clark
Sat Mar 16
12:00 PM
New England Col.
at WPI
Sat Mar 16
12:00 PM
Bates
at MIT
Sat Mar 16
12:00 PM
Vassar
vs. Babson
@ Port Charlotte, Fla. Snowbird Classic | N. Charlotte Reg. Park #9
Sat Mar 16
1:00 PM
Wentworth
at Emerson
Sat Mar 16
1:00 PM
Springfield
at Endicott
Sat Mar 16
1:00 PM
MIT
at Merchant Marine
Sat Mar 16
1:00 PM
Mt. St. Mary (N.Y.)
at Wellesley
Sat Mar 16
1:15 PM
TCNJ
at Babson
Sat Mar 16
1:15 PM
Keystone
vs. Wheaton
@ RussMatt Invitational - Lake Myrtle #8
Sat Mar 16
2:00 PM
Brandeis
at Clark
Sat Mar 16
2:00 PM
Brandeis
at Clark
Sat Mar 16
5:00 PM
Babson
at Whittier
Sat Mar 16
3:00 PM
Wentworth
at Emerson
Sat Mar 16
3:00 PM
New England Col.
at WPI
Sat Mar 16
3:00 PM
Bates
at MIT
Sat Mar 16
3:30 PM
Babson
vs. Eastern Conn. St.
@ Port Charlotte, Fla. (North Charlotte Regional Park)
Sat Mar 16
4:45 PM
Ripon
vs. Wheaton
@ RussMatt Invitational - Lake Myrtle #8
Sat Mar 16
7:00 PM
Gordon
at Mass. Maritime
Sat Mar 16
7:00 PM
Eastern Conn. St.
at Clark
Sat Mar 16
7:00 PM
Becker
at Emerson
Sun Mar 17
TBA
Wheaton
at Plymouth St.
Sun Mar 17
TBA
Nichols
at Babson
Sun Mar 17
11:00 AM
Stevens Institute
at Babson
Sun Mar 17
12:00 PM
Rutgers-Camden
vs. Springfield
@ Auburndale, Fla. Lake Myrtle Park Field #8
Sun Mar 17
12:00 PM
Saint Joseph's (Me.)
at Clark
Sun Mar 17
1:15 PM
Babson
at Stevens Institute
Sun Mar 17
1:30 PM
Rutgers-Newark
vs. Springfield
@ Legends Way - Clermont, Fla. The Spring Games
Sun Mar 17
2:00 PM
Babson
vs. North Central (Ill.)
@ Port Charlotte, Fla. Snowbird Classic | N. Charlotte Reg. Park #9
Sun Mar 17
2:00 PM
Wesleyan (Conn.)
at Babson
Sun Mar 17
2:30 PM
Saint Joseph's (Me.)
at Clark
Sun Mar 17
3:00 PM
Rutgers-Camden
vs. Springfield
@ Auburndale, Fla. Lake Myrtle Park Field #8
Sun Mar 17
3:45 PM
Grinnell
vs. Springfield
@ Legends Way - Clermont, Fla. The Spring Games
Mon Mar 18
TBA
Springfield
vs. Concordia Wisconsin
@ Orlando, Fla.
Mon Mar 18
TBA
Springfield
vs. Concordia Wisconsin
@ Orlando, Fla.
Mon Mar 18
9:30 AM
Wooster
vs. Springfield
@ Kissimmee, Fla. The Spring Games
Mon Mar 18
10:00 AM
Keuka
vs. Springfield
@ Auburndale, Fla. Lake Myrtle Park Field #8
Mon Mar 18
1:00 PM
Pomona-Pitzer
vs. Babson
@ Pepperdine
Mon Mar 18
11:45 AM
McDaniel
vs. Springfield
@ Kissimmee, Fla. (OCSC#3) The Spring Games
Mon Mar 18
12:00 PM
Babson
vs. Edgewood
@ Fort Myers, Fla.
Mon Mar 18
1:00 PM
Keuka
vs. Springfield
@ Auburndale, Fla. Lake Myrtle Park Field #8
Mon Mar 18
4:00 PM
Coast Guard
at Rhode Island Col.
Mon Mar 18
6:00 PM
Coast Guard
at Rhode Island Col.
Tue Mar 19
TBA
Springfield
at New Paltz
Tue Mar 19
12:30 PM
Babson
vs. Bowdoin
@ La Habra, Calif.
Tue Mar 19
9:45 AM
Rowan
vs. Springfield
@ Kissimmee, Fla. The Spring Games
Tue Mar 19
10:30 AM
Springfield
vs. Ramapo
@ Auburndale, Fla. Lake Myrtle Park Field #6
Tue Mar 19
11:00 AM
Babson
at Messiah
Tue Mar 19
11:30 AM
Springfield
vs. Endicott
@ Clearwater, Fla.
Tue Mar 19
12:00 PM
Williams
vs. Babson
@ Fort Myers, Florida
Tue Mar 19
2:00 PM
Mt. St. Mary (N.Y.)
vs. Springfield
@ Kissimmee, Fla. The Spring Games
Tue Mar 19
3:00 PM
Becker
at Clark
Tue Mar 19
3:00 PM
Bridgewater St.
at Wheaton
Tue Mar 19
3:00 PM
Smith
at Elms
Tue Mar 19
3:00 PM
Roger Williams
at Coast Guard
Tue Mar 19
3:00 PM
Claremont-M-S
at MIT
Tue Mar 19
3:30 PM
Oswego
at Babson
Tue Mar 19
3:30 PM
Gordon
at WPI
Tue Mar 19
3:30 PM
Rivier
at Clark
Tue Mar 19
3:30 PM
Coast Guard
at Mitchell
Tue Mar 19
6:30 PM
Babson
at Claremont-M-S
Tue Mar 19
4:00 PM
MIT
at Suffolk
Tue Mar 19
4:00 PM
Wellesley
at Wheaton
Tue Mar 19
5:00 PM
Becker
at Clark
Tue Mar 19
5:00 PM
Smith
at Elms
Tue Mar 19
5:00 PM
Bridgewater St.
at Wheaton
Tue Mar 19
5:00 PM
Roger Williams
at Coast Guard
Tue Mar 19
6:30 PM
Vassar
vs. Babson
@ Tampa, Fla.
Tue Mar 19
7:00 PM
Mass. Maritime
at Salem St.
Tue Mar 19
7:00 PM
Emerson
at Lasell
Wed Mar 20
TBA
Springfield
at Hamline
Wed Mar 20
TBA
Springfield
at Hamline
Wed Mar 20
10:30 AM
Nichols
vs. Springfield
@ Auburndale, Fla. Lake Myrtle Park Field #7
Wed Mar 20
11:00 AM
Babson
at New York U.
Wed Mar 20
1:15 PM
New York U.
at Babson
Wed Mar 20
3:30 PM
Mass.-Dartmouth
at Wheaton
Wed Mar 20
3:30 PM
Westfield St.
at Coast Guard
Wed Mar 20
3:30 PM
Regis (Mass.)
at Clark
Wed Mar 20
3:30 PM
Claremont-M-S
vs. Coast Guard
@ Wesleyan University
Wed Mar 20
4:00 PM
MIT
at Mass.-Dartmouth
Wed Mar 20
4:00 PM
Plymouth St.
at Wheaton
Wed Mar 20
4:00 PM
Babson
at Ursinus
Wed Mar 20
4:00 PM
Williams
at MIT
Wed Mar 20
5:30 PM
Mass.-Dartmouth
at Wheaton
Wed Mar 20
5:30 PM
Salve Regina
at Mount Holyoke
Wed Mar 20
6:00 PM
U. of New England
at Emerson
Wed Mar 20
6:00 PM
Smith
at Worcester St.
Wed Mar 20
7:00 PM
Curry
at Clark
Wed Mar 20
7:00 PM
Maritime (N.Y.)
at Coast Guard
Wed Mar 20
7:00 PM
Coast Guard
at Roger Williams
Wed Mar 20
7:00 PM
Bridgewater St.
at Wheaton
Thu Mar 21
TBA
Springfield
at Wis.-Superior
Thu Mar 21
TBA
Springfield
vs. Wis.-Superior
@ Orlando, Fla.
Thu Mar 21
TBA
George Fox
vs. Smith
@ Orlando, Fla. Spring Break
Thu Mar 21
9:15 AM
Southern Me.
vs. Springfield
@ Auburndale, Fla. (Lake Myrtle #1) Lake Myrtle Park Field #1
Thu Mar 21
9:30 AM
Messiah
at Babson
Thu Mar 21
9:30 AM
St. Norbert
vs. Springfield
@ Kissimmee, Fla. The Spring Games
Thu Mar 21
11:45 AM
Bethel (Minn.)
vs. Springfield
@ Kissimmee, Fla. The Spring Games
Thu Mar 21
11:45 AM
Babson
at Oswego
Thu Mar 21
12:00 PM
Clarkson
vs. Babson
@ Fort Lauderdale, Fla.
Thu Mar 21
2:00 PM
Springfield
vs. Sewanee
@ Colorado Springs, Colo. Game will be played at 12 pm MST
Thu Mar 21
3:00 PM
Babson
at Concordia (Cal.)
Thu Mar 21
3:30 PM
Becker
at Coast Guard
Thu Mar 21
3:30 PM
Wheaton
at Mass.-Dartmouth
Thu Mar 21
3:30 PM
Emerson
at Mass. Maritime
Thu Mar 21
5:00 PM
Lesley
at Emerson
Thu Mar 21
7:00 PM
Lesley
at Emerson
Fri Mar 22
9:00 AM
Geneseo
vs. Wellesley
@ Clermont, Fla.
Fri Mar 22
9:30 AM
Denison
vs. Wellesley
@ USTA National Campus - Lake Nona, Fla.
Fri Mar 22
9:45 AM
Endicott
vs. Springfield
@ Osceola County, Fla. The Spring Games
Fri Mar 22
10:00 AM
Babson
vs. Denison
@ Claremont, Calif.
Fri Mar 22
1:30 PM
Trinity (Conn.)
vs. Wellesley
@ Clermont, Fla.
Fri Mar 22
2:15 PM
Ripon
vs. Springfield
@ Kissimmee, Fla. The Spring Games
Fri Mar 22
3:00 PM
Johnson & Wales (RI)
at Coast Guard
Fri Mar 22
3:00 PM
Babson
at Cerritos
Fri Mar 22
3:00 PM
Emerson
at Regis (Mass.)
Fri Mar 22
3:00 PM
Wheaton
at Wesleyan (Conn.)
Fri Mar 22
3:30 PM
Westfield St.
at WPI
Fri Mar 22
3:30 PM
Springfield
vs. Rowan
@ Auburndale, Fla. Lake Myrtle Main Field
Fri Mar 22
3:30 PM
Fitchburg St.
at WPI
Fri Mar 22
3:30 PM
Mount Holyoke
at MIT
Fri Mar 22
5:00 PM
Emerson
at Suffolk
Fri Mar 22
5:30 PM
Westfield St.
at WPI
Sat Mar 23
9:30 AM
MIT
vs. Wis.-Stout
@ Clermont, Fla.
Sat Mar 23
9:45 AM
Wellesley
vs. Colby
@ Clermont, Fla.
Sat Mar 23
11:45 AM
Wellesley
vs. Wis.-Stout
@ Clermont, Fla.
Sat Mar 23
12:00 PM
Emerson
at WPI
Sat Mar 23
12:00 PM
Coast Guard
at Smith
Sat Mar 23
12:00 PM
Mass. Maritime
at Southern Me.
Sat Mar 23
12:00 PM
Coast Guard
at Merchant Marine
Sat Mar 23
12:00 PM
Clark
at Babson
Sat Mar 23
12:00 PM
Coast Guard
at Wheaton
Sat Mar 23
12:00 PM
Plymouth St.
at WPI
Sat Mar 23
12:00 PM
Babson
at Wellesley
Sat Mar 23
12:00 PM
Springfield
at MIT
Sat Mar 23
1:00 PM
Dean
at Emerson
Sat Mar 23
1:00 PM
New England Col.
vs. Emerson
@ Danvers, Mass. at St. John's Prep
Sat Mar 23
1:00 PM
Mount Holyoke
at Wheaton
Sat Mar 23
1:00 PM
Smith
at Coast Guard
Sat Mar 23
3:00 PM
Springfield
at Colorado Col.
Game will be played at 1 pm MST
Sat Mar 23
2:00 PM
Emerson
at WPI
Sat Mar 23
2:00 PM
Coast Guard
at Smith
Sat Mar 23
2:00 PM
Wheaton
at Brandeis
Sat Mar 23
2:15 PM
Elmhurst
vs. MIT
@ Clermont, Fla.
Sat Mar 23
3:00 PM
Clark
at Babson
Sat Mar 23
3:00 PM
Coast Guard
at Wheaton
Sat Mar 23
3:00 PM
Plymouth St.
at WPI
Sat Mar 23
4:00 PM
Clark
at Roger Williams
Sun Mar 24
9:00 AM
Wis.-Whitewater
vs. Wellesley
@ Clermont, Fla.
Sun Mar 24
2:00 PM
MIT
at La Verne
Sun Mar 24
11:15 AM
Buffalo State
vs. Wellesley
@ Clermont, Fla.
Sun Mar 24
12:00 PM
Babson
at Clark
Sun Mar 24
12:00 PM
Suffolk
at Emerson
Sun Mar 24
12:00 PM
Springfield
at Emerson
Sun Mar 24
1:00 PM
Wheaton
at Amherst
Sun Mar 24
1:00 PM
Colby-Sawyer
at Wheaton
Sun Mar 24
1:30 PM
Wis.-Eau Claire
vs. MIT
@ Clermont, Fla.
Sun Mar 24
2:00 PM
Babson
at Clark
Sun Mar 24
2:00 PM
Suffolk
at Emerson
Sun Mar 24
3:00 PM
Springfield
at Emerson
Sun Mar 24
6:00 PM
MIT
at Claremont-M-S
Sun Mar 24
3:45 PM
St. Catherine
vs. MIT
@ Clermont, Fla.
Sun Mar 24
4:30 PM
Colby-Sawyer
at Wheaton
Mon Mar 25
TBA
Wellesley
vs. Wis.-Oshkosh
@ Orlando, Fla.
Mon Mar 25
6:00 PM
MIT
at Pomona-Pitzer
Mon Mar 25
3:30 PM
Brandeis
at Springfield
Mon Mar 25
3:30 PM
Plymouth St.
at Babson
Mon Mar 25
4:00 PM
Coast Guard
at Albertus Magnus
Mon Mar 25
6:00 PM
Emmanuel (Mass.)
at Emerson
Mon Mar 25
8:00 PM
MIT
at Colorado Col.
Tue Mar 26
9:30 AM
St. Thomas (Minn.)
vs. MIT
@ Clermont, Fla.
Tue Mar 26
9:30 AM
Wellesley
vs. Pacific (Ore.)
@ Lake Nona, Fla.
Tue Mar 26
1:00 PM
MIT
at Caltech
Tue Mar 26
12:00 PM
Wis.-Whitewater
vs. MIT
@ Clermont, Fla.
Tue Mar 26
2:00 PM
Thomas (ME)
vs. Wellesley
@ Clermont, Fla.
Tue Mar 26
3:00 PM
Johnson & Wales (RI)
at Wheaton
Tue Mar 26
3:00 PM
Anna Maria
at Clark
Tue Mar 26
3:30 PM
Springfield
at Wheaton
Tue Mar 26
3:30 PM
WPI
at Babson
Tue Mar 26
3:30 PM
Coast Guard
at Emerson
Tue Mar 26
3:30 PM
Babson
vs. Emerson
@ Winchester Indoor Tennis Center
Tue Mar 26
3:30 PM
Springfield
at Salve Regina
Tue Mar 26
4:00 PM
Springfield
at Smith
Tue Mar 26
5:00 PM
Wellesley
at Rhodes
Tue Mar 26
4:15 PM
Wellesley
vs. Oberlin
@ Clermont, Fla.
Tue Mar 26
4:30 PM
Springfield
at Amherst
Tue Mar 26
5:00 PM
Johnson & Wales (RI)
at Wheaton
Tue Mar 26
5:00 PM
Anna Maria
at Clark
Tue Mar 26
5:30 PM
Coast Guard
at Merchant Marine
Tue Mar 26
6:00 PM
Smith
at Castleton
Tue Mar 26
7:00 PM
Wheaton
at Trinity (Conn.)
Tue Mar 26
10:00 PM
MIT
at Chapman
Wed Mar 27
2:00 PM
Williams
vs. MIT
@ Colorado Springs, Colo.
Wed Mar 27
2:15 PM
MIT
vs. Luther
@ Clermont, Fla.
Wed Mar 27
3:00 PM
WPI
at Amherst
Wed Mar 27
3:00 PM
Wesleyan (Conn.)
at Coast Guard
Wed Mar 27
3:00 PM
Springfield
at Eastern Conn. St.
Wed Mar 27
3:00 PM
Babson
at Brandeis
Wed Mar 27
6:00 PM
MIT
at Redlands
Wed Mar 27
3:30 PM
Worcester St.
at WPI
Wed Mar 27
3:30 PM
Dean
at Springfield
Wed Mar 27
3:30 PM
Framingham St.
at Babson
Wed Mar 27
3:30 PM
Rhode Island Col.
at Clark
Wed Mar 27
6:00 PM
MIT
at Colorado Col.
Wed Mar 27
4:30 PM
MIT
vs. Miami-Hamilton
@ Clermont, Fla.
Wed Mar 27
5:00 PM
WPI
at Amherst
Wed Mar 27
5:00 PM
Wesleyan (Conn.)
at Coast Guard
Wed Mar 27
5:00 PM
Springfield
at Eastern Conn. St.
Wed Mar 27
5:00 PM
Babson
at U. of New England
Wed Mar 27
5:30 PM
Eastern Conn. St.
at Mount Holyoke
Wed Mar 27
6:00 PM
Mass.-Dartmouth
at Emerson
Wed Mar 27
6:00 PM
Wheaton
at Keene St.
Wed Mar 27
7:00 PM
Plymouth St.
at Clark
Wed Mar 27
7:00 PM
Connecticut Col.
at Coast Guard
Thu Mar 28
4:00 PM
MIT
at Cal Lutheran
Thu Mar 28
3:30 PM
Elms
at Coast Guard
Thu Mar 28
3:30 PM
Babson
at Curry
Thu Mar 28
3:30 PM
Trinity (Conn.)
at Wheaton
Thu Mar 28
3:30 PM
Clark
at Nichols
Thu Mar 28
3:30 PM
Emerson
at Newbury College
Thu Mar 28
3:30 PM
Trinity (Conn.)
at Babson
Thu Mar 28
3:30 PM
Eastern Nazarene
at Coast Guard
Fri Mar 29
TBA
Assumption
at Springfield
Fri Mar 29
3:00 PM
Emerson
at Wellesley
Fri Mar 29
3:00 PM
Babson
at MIT
Fri Mar 29
3:00 PM
WPI
at Springfield
Fri Mar 29
3:00 PM
Coast Guard
at Clark
Fri Mar 29
3:00 PM
Babson
at Brandeis
Fri Mar 29
5:00 PM
WPI
at Springfield
Fri Mar 29
5:00 PM
Babson
at MIT
Fri Mar 29
5:00 PM
Emerson
at Wellesley
Fri Mar 29
5:00 PM
Coast Guard
at Clark
Sat Mar 30
11:00 AM
Smith
at Wellesley
Sat Mar 30
11:00 AM
Emerson
at Mount Holyoke
Sat Mar 30
12:00 PM
MIT
at Coast Guard
Sat Mar 30
12:00 PM
WPI
at Wheaton
Sat Mar 30
12:00 PM
Emerson
at Springfield
Sat Mar 30
12:00 PM
Wellesley
at Babson
Sat Mar 30
12:00 PM
Smith
at Clark
Sat Mar 30
12:00 PM
Emerson
at WPI
Sat Mar 30
12:00 PM
MIT
at Springfield
Sat Mar 30
12:00 PM
Babson
at Coast Guard
Sat Mar 30
12:00 PM
Wheaton
at Clark
Sat Mar 30
12:00 PM
Clark
at Wheaton
Sat Mar 30
12:00 PM
Babson
at Springfield
Sat Mar 30
12:00 PM
MIT
at Mount Holyoke
Sat Mar 30
12:00 PM
Wellesley
at Smith
Sat Mar 30
12:00 PM
Springfield
at Babson
Sat Mar 30
1:00 PM
Wheaton
at MIT
Sat Mar 30
1:00 PM
Emerson
at Springfield
Sat Mar 30
1:00 PM
Emerson
at Coast Guard
Sat Mar 30
1:00 PM
Bates
at MIT
Sat Mar 30
1:00 PM
Trinity (Conn.)
at Coast Guard
Sat Mar 30
2:00 PM
Wellesley
at Babson
Sat Mar 30
2:00 PM
MIT
at Coast Guard
Sat Mar 30
2:00 PM
WPI
at Wheaton
Sat Mar 30
2:00 PM
Emerson
at Springfield
Sat Mar 30
2:00 PM
Smith
at Clark
Sat Mar 30
2:00 PM
Wheaton
at Clark
Sat Mar 30
3:00 PM
Mass. Maritime
at Babson
Sat Mar 30
3:00 PM
Emerson
at WPI
Sat Mar 30
3:00 PM
MIT
at Springfield
No Event
No Event
View Full Schedule

NEWMAC Scoreboard

February 20, 2019 - February 26, 2019
February 23, 2019
Baseball
Postponed
Elms
Clark
Men's Basketball
#5 WPI
75
#2 Emerson
93
Final 1 2 T
#5 WPI (19-9, 8-6) 35 40 75
#2 Emerson (15-11, 8-5) 43 50 93

Game Leaders

#5 WPI
Pts: Colin McNamara - 16
Reb: Jake Wisniewski - 9
Ast: Kahleb Downing - 6
#2 Emerson
Pts: Jack O'Connor - 33
Reb: Geoffrey Gray - 11
Ast: Geoffrey Gray - 6

Team Stats

#5 WPI
#2 Emerson

Field Goals

(27-60)
(30-57)

Field Goal %

45.0%
52.6%

Rebounds

29
35

Assists

13
9

Turnovers

8
10

Pts off Turnovers

11
11

2nd Chance Pts

10
9

Pts in the Paint

32
20

Fastbreak Pts

0
0

Bench Pts

16
14
Men's Lacrosse
Nazareth
7
Springfield
19
Final 1 2 3 4 T
Nazareth (0-1) 2 1 3 1 7
Springfield (1-0) 4 4 4 7 19

Game Leaders

Springfield
G: Joe Hawley - 7
Sv: Cole Finerty - 22
Nazareth
G: Anthony Basile - 2
A: Jack Crowley - 2
Sv: Alex Winkler - 4
GB: Tristan Gosselin - 5

Team Stats

Nazareth
Springfield

Shots

41
42

Ground Balls

32
34

Saves

6
22

Clears

15-17
23-33

Turnovers

18
23

Face Offs Won

13
16

Man Up

3-7
2-4
Wheaton
11
U. of New England
18
Final 1 2 3 4 T
Wheaton (1-1) 3 2 1 5 11
U. of New England (1-0) 3 6 3 6 18

Game Leaders

U. of New England
G: Garett Bozek - 6
A: Alex Zadworny - 4
Sv: Sam Mackenzie - 18
GB: 2 Players (#44, #50) - 7
Wheaton
Sv: Chandler Miller - 17
GB: Troy Sliney - 9

Team Stats

Wheaton
U. of New England

Shots

38
56

Ground Balls

36
44

Saves

17
18

Clears

14-24
24-31

Turnovers

29
21

Face Offs Won

19
12

Man Up

2-5
5-10
Skidmore
9
Babson
15
Final 1 2 3 4 T
Skidmore (0-1) 2 1 4 2 9
Babson (2-0) 2 6 5 2 15

Game Leaders

Babson
G: 2 Players (#7, #13) - 4
GB: Jack Gregory - 7
Skidmore
G: 3 Players (#7, #11, #22) - 2
A: Will Lukas - 3
Sv: Tim Rahill - 13
GB: Alex Miller - 9

Team Stats

Skidmore
Babson

Shots

45
51

Ground Balls

34
37

Saves

13
14

Clears

17-22
19-21

Turnovers

13
20

Face Offs Won

10
18

Man Up

0-5
2-3
Western New Eng.
17
Clark
10
Final 1 2 3 4 T
Western New Eng. (1-0) 2 5 7 3 17
Clark (1-1) 3 0 3 4 10

Game Leaders

Clark
G: Brandon King - 4
A: Jack Pierce - 2
Sv: Nathan Maselek - 15
GB: Bobby Philbin - 9
Western New Eng.
G: Nick Gamba - 5
A: Jared Ward - 5
Sv: Sean McCusker - 11
GB: Hunter Cocks - 7

Team Stats

Western New Eng.
Clark

Shots

55
42

Ground Balls

28
31

Saves

11
19

Clears

15-15
18-19

Turnovers

12
17

Face Offs Won

13
18

Man Up

1-5
2-5
Men's Tennis
1:00 PM
Vassar
Clark
@ Shrewsbury Club
1:00 PM
Coast Guard
New York U.
Swimming and Diving
10am/6pm
NEWMAC Championships - Day 3
Women's Basketball
#4 MIT
66
#3 Springfield
50
Final 1 2 3 4 T
#4 MIT (21-7) 15 20 12 19 66
#3 Springfield (18-10) 10 13 11 16 50

Game Leaders

#4 MIT
Pts: Jocelyn Luizzi - 22
Reb: TEAM - 12
Ast: Kristen Ngan - 5
#3 Springfield
Pts: Emily Jacques - 15
Reb: 3 Players (#10, #32, #TM) - 6
Ast: Alex Goslin - 3

Team Stats

#4 MIT
#3 Springfield

Field Goals

(24-52)
(17-64)

Field Goal %

46.2%
26.6%

Rebounds

46
34

Assists

9
8

Turnovers

15
7

Pts off Turnovers

7
12

2nd Chance Pts

11
4

Pts in the Paint

26
16

Fastbreak Pts

5
6

Bench Pts

35
15
Women's Lacrosse
Mount Holyoke
18
Gordon
3
Final 1 2 T
Mount Holyoke (1-0, 0-0) 8 10 18
Gordon (0-1, 0-0) 1 2 3

Game Leaders

Gordon
G: 3 Players (#3, #13, #14) - 1
A: Olivia McCarrick - 2
Sv: Annabel Christenson - 12
GB: Isabel Masison - 5
Mount Holyoke
G: Abby Baldwin - 6
Sv: Mia Wysocki - 7
GB: Abby Baldwin - 4

Team Stats

Mount Holyoke
Gordon

Shots

44
17

Ground Balls

17
22

Saves

7
12

Clears

12-15
11-17

Turnovers

27
30

Draw Controls

18
5

Free Position Shots

1-2
0-4
Eastern Conn. St.
3
Coast Guard
14
Final 1 2 T
Eastern Conn. St. (0-1, 0-0) 1 2 3
Coast Guard (1-0, 0-0) 9 5 14

Game Leaders

Coast Guard
Sv: Mary Budri - 5
GB: 2 Players (#14, #32) - 4
Eastern Conn. St.
G: 3 Players (#4, #8, #30) - 1
A: 2 Players (#3, #8) - 1
Sv: Sarah Farag - 7
GB: Tristan Kijak - 4

Team Stats

Eastern Conn. St.
Coast Guard

Shots

12
31

Ground Balls

12
21

Saves

9
5

Clears

13-23
13-19

Turnovers

29
18

Draw Controls

9
9

Free Position Shots

1-4
4-10
Johnson & Wales (RI)
18
Wheaton
17
Final 1 2 OT T
Johnson & Wales (RI) (1-0) 11 6 1 18
Wheaton (0-1) 6 11 0 17

Game Leaders

Wheaton
Sv: Jena Casman - 12
GB: Casey Kaplan - 9
Johnson & Wales (RI)
G: Allison Pazienski - 6
A: Allison Pazienski - 3
Sv: Cassidy O'Hara - 5
GB: Dani Lydecker - 10

Team Stats

Johnson & Wales (RI)
Wheaton

Shots

42
34

Ground Balls

36
27

Saves

5
12

Clears

10-12
15-20

Turnovers

15
26

Draw Controls

0
0

Free Position Shots

0-0
0-0
1st - 20:41
Western New Eng. 1
Springfield 2
Women's Tennis
Final
Franklin Pierce 4
Emerson 5
11:50 AM
Wellesley
Smith
@ Vassar Seven Sisters Championship -- Poughkeepsie, N.Y.
1:30 PM
Bryn Mawr
Mount Holyoke
@ Vassar College - Poughkeepsie, N.Y.
4:20 PM
Mount Holyoke
Wellesley
@ Vassar College - Poughkeepsie, N.Y.